Rolą rzęs jest ochrona oczu przed wiatrem i zanieczyszczeniami. Okalające oczy włoski mają też jednak duże znaczenie dla wyglądu. Długie i gęste rzęsy dodają uroku i odświeżają spojrzenie. Otwierają oko oraz podkreślają kolor tęczówki. Niestety, nie każda kobieta może cieszyć się naturalnie długimi rzęsami, ale każda może taki efekt uzyskać przy zastosowaniu odpowiednich odżywek na porost i zagęszczenie rzęs. Najpopularniejsze preparaty odżywcze mają w swoim składzie bimatoprost. Sprawdź, co to za składnik i dowiedz się, jak działa na rzęsy.

Jakie znaczenie ma zastosowanie bimatoprostu w odżywkach do rzęs?

Bimatoprost to związek chemiczny, który wykorzystuje się w produkcji preparatów obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe w oczach. Znajduje on zastosowanie m.in. w leczeniu jaskry. Badania nad bimatoprostem wykazały jednak, że efektem ubocznym stosowania kropli do oczu z nim w składzie okazała się także lepsza kondycja rzęs. Takie odkrycie sprawiło, że bimatoprost stał się głównym składnikiem preparatów na porost rzęs, choć dziś można też już znaleźć odżywki do rzęs bez bimatoprostu. Działanie bimatoprostu polega na tym, że ten składnik przedłuża aktywną fazę wzrostu włosków. Dłuższy okres wzrostu sprawia z kolei, że rzęski osiągają większe rozmiary i stają się wyraźnie zagęszczone. Oprócz tego bimatoprost poprawia też pigmentację rzęs, dzięki czemu włoski są ciemniejsze.

Czy bimatoprost jest bezpieczny?

Zastosowanie bimatoprostu w kosmetykach oznacza, że jest to składnik przebadany dermatologicznie. Niemniej stosowanie odżywek z bimatoprostem niezgodnie z zaleceniami producentów kosmetyków może wywołać skutki uboczne. Do takich mogą należeć np.: podrażnienia i swędzenie, łzawienie, a nawet zapalenia oczu. Coraz więcej osób świadomie sięga po preparaty, które nie mają w składzie tego składnika lub zawierają jego pochodne. Do takich zaliczyć można np. nasze serum do rzęs Bodetko Lash. Brak bimatoprostu nie wypływa jednak na tempo wzrostu rzęs, gdyż regularne stosowanie naszego preparatu przynosi efekty już po 30 dniach.