Długie i gęste rzęsy są marzeniem wielu kobiet. Nie każda z nas może jednak cieszyć się z natury pięknymi rzęsami. Rozwiązaniem często jest więc aplikacja sztucznych rzęs, aczkolwiek nie zawsze taka opcja się sprawdza, gdyż polega ona na uzyskaniu natychmiastowego efektu, a nie na zbudowaniu zdrowej struktury włoska. Jeśli zatem zależy Ci na odżywieniu rzęs, czego efektem będzie ich spektakularna długość i gęstość, zainwestuj w dobrą odżywkę. Kilkumiesięczna kuracja przy użyciu dobrej jakości preparatu sprawi, że rzęsy staną się Twoją wizytówką. Zanim jednak zdecydujesz się na dany produkt, sprawdź, jakie substancje można znaleźć w składzie takich odżywek.

Odżywki do rzęs – co zwykle znajduje się w ich składzie?

Na rynku znaleźć można bogatą ofertę odżywek do rzęs. Dostępne preparaty różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem. Są takie, które bazują wyłącznie na naturalnych składnikach oraz takie, które zawierają syntetyczne składniki często nawet o wątpliwym działaniu. Wśród naturalnych składników odżywek wymienia się np. aloes, który wykazuje działanie regenerujące, a nadto zmniejsza ryzyko występowania podrażnień. Skuteczne działanie przypisuje się też ekstraktom z zielonej herbaty czy preparatom na bazie olejków z pestek dyni, czy migdałów. Nierzadko ich dopełnieniem jest też kwas hialuronowy o kojącym działaniu, który odpowiada za nawilżenie.

Popularne w drogeriach odżywki zawierają też składniki aktywne takie jak np. biotyna (znana jako witamina H), która stymuluje wzrost rzęs i wzmacnia ich strukturę czy też panthenol (czyli prowitamina B5), która działa odżywczo i pogrubia włókno włosa. W wielu preparatach na porost rzęs można znaleźć także bimatoprost. Badania wykazały, że bimatoprost przyspiesza wzrost rzęs i hamuje ich wypadanie. I choć coraz częściej padają głosy, że lepszym rozwiązaniem jest używanie odżywek do rzęs bez bimatoprostu, nie stwierdzono, by ten składnik zagrażał bezpieczeństwu. Warto pamiętać, że wszystkie preparaty są dokładnie przebadane, a przy ich właściwym zastosowaniu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znikome.